Ano, je tomu tak! Vynikající kytarista, zpěvák a skladatel DAVID GILMOUR se dožívá 70 let! Zásadní postava progresivně rockové hvězdy první velikosti, skupiny PINK FLOYD, se na hudební dráze pohybuje už více než půl století. Bude dobré si jeho kariéru v desíti zastaveních připomenout.
- 1965 – Jokers Wild – první vydaná nahrávka
Nositel Řádu britského impéria, známý jako „hlas a kytara Pink Floyd“, je nejen uznávaným kytaristou, výborným zpěvákem a autorem, ale také hráčem na cokoli, takže mnohé nahrávky si zpočátku pořizuje sám včetně bicích, baskytary, kláves. Skládá a vymýšlí melodie beze spěchu, občas si sám napíše i text. Ovšem svůj první zářez do osobní diskografie spáchal s jinou partou, bluesrockovým sdružením JOKERS WILD.
- 1968 – Pink Floyd – přijat jako kytarista
David Gilmour se znal se všemi členy Pink Floyd. S některými z nich, především se Sydem Barrettem, toho prožil ve škole i při toulání po Evropě opravdu hodně. Není divu, že když začal mít drogami rozložený Syd velké problémy, povolal zbytek Pink Floyd na pomoc právě Gilmoura. Původní nápad, totiž zaskakování za dezorientovaného kamaráda na koncertech, záhy přerostl v jeho úplné nahrazení.
- 1973 – úspěch Dark Side Of The Moon
Úhelným kamenem kariéry Pink Floyd, a tedy i Davida Gilmoura, bylo vydání desky Dark Side Of The Moon. Na ní definitivně zazářila progresivně rocková genialita kapely, kdy Watersovy přemýšlivé texty doplňovala podobně mnohovrstevnatá hudba, často korunovaná vokálem a signifikantními kytarovými sóly Gilmoura.
- 1975 – nejznámější skladba Davida Gilmoura z repertoáru Pink Floyd
Výtečná forma kapely byla potvrzena další řadovou deskou Wish You Were Here. Na ni David umístil svou asi nejznámější skladbu z repertoáru kapely – baladickou titulní kompozici.
(live Pulse 1994)
- 1979 – The Wall (poslední autorské/hitové záseky uprostřed Watersovy hegemonie)
Od další desky získával Roger Waters stále více kontroly nad produkcí skupiny. „Mám za to, že Comfortably Numb je posledním případem, kdy jsme já a Roger jako skladatelé byli schopni něco vyplodit spolu,“ zpětně zhodnotil singl z koncepčního alba The Wall Gilmour.
- 1984 – About Face, ambiciózní deska a turné
Sólová diskografie Davida Gilmoura není obsáhlá. Asi nejuznávanějším titulem je album About Face z roku 1984 produkované Bobem Ezrinem. Muziku podporuje swingující dechová sekce, na několika místech dokonce symfonický orchestr. Dva texty napsal Pete Townshend, v jedné skladbě pak hostují klávesisté Anne Dudley, Steve Winwood a Jon Lord. Vydání desky Gilmour podpořil rozsáhlým celosvětovým turné. Dokázal si, že jako skladatel na to stále má.
- Pomocník řady známých muzikantů – objevitel a mentor Kate Bush
David Gilmour během kariéry pomohl velké řadě muzikantů. Dvě desky pomohl natočit nemocnému Sydu Barrettovi, ovšem zvláštní kapitolou je Gilmourova nezištná pomoc mladičké Kate Bush. Během šesti let se tehdy čtrnáctiletá velmi talentovaná dívenka ocitla na výsluní. Po řadě odmítnutí to by právě on, kdo nejen radil a pořídil lepší demosnímky, ale zaplatil nejlepší studio, sehnal muzikanty a pomohl vyjednat smlouvu s EMI. Dvě z pořízených nahrávek, The Man With The Child In His Eyes a Saxophone Song, vyšly nezměněny o třicet měsíců později na debutu The Kick Inside. Jako host Gilmour účinkuje i na albech The Dreaming a The Sensual World .
- 1987 – znovuobnovení Pink Floyd
Waters v prosinci 1985 oznámil, že opouští skupinu Pink Floyd, kterou označil za „kreativně vyčerpanou“ a předpokládal, že bez něj jakožto hlavního skladatele zanikne. Už o rok později ale Gilmour s Masonem začali pracovat na novém albu. Od té doby se dlouhá léta táhl soudní proces, ve kterém Roger Waters požadoval, aby název Pink Floyd již nemohl být používán. Proces byl nakonec vyřešen mimosoudně ve prospěch Gilmoura a Masona, kterým byl název přiřknut. A návratová deska A Momentary Lapse Of Reason odstartovala další etapu Pink Floyd. Úspěšnou, postavenou místo Rogera Waterse na osobnosti Davida Gilmoura.
- 2014 – poslední deska Pink Floyd – The Endless River
Nečekané, až na jednu výjimku ambientně instrumentální rozloučení s kapelou a také s klávesákem Rickem Wrightem, který v roce 2008 podlehl rakovině.
- 2015 – poslední vydaná nahrávka, sólové album The Rattle That Lock
Předloňským albem The Endless River symbolicky uzavřel jednu ze svých životních kapitol, a sice tu, která nesla název Pink Floyd. Nyní chce David Gilmour, jak sám říká, žít současností a neohlížet se zpět. Prvním důkazem budiž prozatím poslední deska, aktuální sólový počin The Rattle That Lock.
ROZSÁHLÝ PROSTOR JSME OSOBĚ DAVIDA GILMOURA VĚNOVALI V ŘÍJNOVÉM ČÍSLE NAŠEHO ČASOPISU. K SEHNÁNÍ JE STÁLE V E-SHOPU ZDE.
Pavel Zelinka