S Queen v Praze vystoupil i Freddie Mercury

Rubrika:  Live, publikováno: 02.11.2017

Vlasatý kytarista Brian May už před koncertem avizoval, že při aktuálním turné s nimi na jevišti vystoupí jako host Freddie Mercury. A svých slov dostál. Díky moderní technice se hlavně při písni Love Of My Life náhle Freddie objevil na projekci a souhra a komunikace obou legendárních hudebníků byla vážně dechberoucí. Málokomu se vyprodané O2 aréně neježila kůže a dojemnost okamžiku neustál ani samotný May, kterému to vehnalo slzy do očí.

Aktuální evropské turné, které první listopadový den začalo v Praze, nese vedle vzpomínky na Mercuryho hlavně odkaz k pětačtyřicátému výročí alba News Of The World (vyšlo 17. 11. 1977), na němž se objevily největší hity jako We Are The Champions nebo We Will Rock You. A právě úryvkem z naposledy zmíněné úderné skladby celá megalomanská show krátce po osmé hodině začala. Adam Lambert, který je už druhým zpěvákem po smrti Mercuryho, zvládá svoji úlohu náhradníka opravdu excelentně. Už při první návštěvě hlavního města před necelými třemi lety dokázal, že na to má a svůj nesporný pěvecký talent a hlavně showmanství dokázal ještě rozvinout.

Při výseči ze skladby Bicycle Race se po pódiu projel na růžovém kole, fanouškům pod pódiem hodil květiny. Kamery snímaly jeho uhrančivý pohled, který v Adamově případě ocení vedle dívek především mnozí chlapci. Adam dokáže odtáhnout jak rockovější songy, tak ty popovější a jeho hlas tak často přelétal z hlubin až do závratných výšek. Neztratil se v nářezové a jedné z prvních skladeb skupiny Stone Cold Crazy ani v Killer Queen, kdy si sedl na hlavu robota z avízované desky News Of The World. Na sobě měl v tu chvíli už druhý nebo třetí outfit, v tomhle případě fialový oblek a boty na vysokých podpatcích, o kterých záhy prohlásil, že jsou pohodlné a ideální na túry do hor.

Na proslovy s publikem však příliš nedocházelo. Zhruba uprostřed celé show přeci jen Lambert pár slov s publikem prohodil. Vyvléknul se ze srovnávání s Mercurym a vyzval diváky, aby na tohoto fenomenálního muzikanta při show zavzpomínali, načež sám sebe označil jako jednoho z jeho největších fanoušků. Po Mayově sólu v písní Love Of My Life následovala obligátní, ale docela zbytečná pasáž, kdy se právě May chvíli otáčel se selfie tyčí, přičemž obraz z ní se promítal na projekci za scénou.

Svůj prostor dostal i další ze zakladatelů Queen, bubeník a vokalista Roger Taylor, který předvedl, že i v necelých sedmdesáti letech do toho dokáže pořád řezat jako v polovině osmdesátek. Na své si přišli i milovníci nekonečných kytarových sól a v podání Briana Maye to byla lahůdka k pohledání. Za úžasné laserové show, kterou v českých luzích a hájích jen tak nevidíme, vystoupal na plošině vysoko nad scénu a spolu s projekcí plnou vesmírných motivů rozezníval svoji kytaru jak to umí snad jen on. O fascinující design a světelný park se totiž postaral sám Rob Sinclair.

Jen stěží by fanoušci hudebníkům odpustili, kdyby se nedostalo na snad dva největší hity Queen, které vyšly právě na vzpomínaném albu. Ačkoli už kvůli náporu jedné slavné skladby za druhou, museli být namlsaní víc než dost, přišel jako první přídavek We Will Rock You a záhy We Are The Champions. Spolu s poslední písní pak od pódia vystřelily obrovské konfety a celou arénu zasypaly nekonečným deštěm papírků. Celkově lze koncert ohodnotit jako velkolepý hudební i vizuální zážitek a show, která se bude některým dalším umělcům, kteří v Česku vystoupí, jen s obtížemi překonávat.

Text Aleš Malár, foto Michal Straka

(Navštíveno 2 759krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články