Helmet zaburáceli v Praze. Nasajte s námi atmosféru!

Rubrika:  Live, publikováno: 22.01.2017

Kapela v čele s frontmanem Pagem Hamiltonem přivezla 21. ledna do Lucerna Music Baru nové album Dead To The World, s nímž potvrdila, že hardcore 90. let má světu stále co říct.

Publikum, v němž už nebyli k vidění jen čtyřicátníci s opranou garderobou legendárních motivů Meantime nebo Betty, se po necelých třech letech vrátilo, aby oslavilo s kapelou jejich nový zářez v diskografii. Odklon k melodičtějšímu vyjadřování nastal u Helmet již na posledních řadovkách a Dead To The World není výjimkou. Nicméně v živém podání se stále jedná o hardcorový nářez, v němž jdou stranou jakékoli pochybnosti, jestli mají Helmet právo na svoji existenci.

Page Hamilton, ke kterému směřovaly zraky všech přítomných, dokazoval každým riffem, v čem tkví kouzlo jeho formace. Setlist namíchaný z nových i starých pecek přinesl typicky podladěné kytary, melodický patos a neskutečně poutavou harmonii, kterou si vzali za příklad DEFTONES, THE SMASHING PUMPKINS, ale také současní metaloví inovátoři MESHUGGAH a DILLINGER ESCAPE PLAN. Jazzová akordická posloupnost je tu okleštěna až na dřeň primitivního soundu. Je jasné, že nové skladby recyklují kompoziční vzorec Helmet z devadesátek, a to je jen dobře.

Klasické hymny In the Meantime nebo Wilma´s Rainbow doplnily skladby jako Bad News, pocta BEATLES a jejich Revolver, nebo titulní Life Or Death, asi nejzachmuřenější píseň, co Page Hamilton napsal. Čitelnější harmonickou strukturu přinesla předělávka Green Shirt od ELVISE COSTELLA, která ukázala, že vokální linky nejsou dávno založené jen na charismatickém frontmanově „štěkání“. Každý v Lucerna Music Baru musel po necelém dvouhodinovém běsnění nabýt pocit, že tahle magie nikdy neomrzí.

Text: Martin Hošna, foto: Michal Straka

(Navštíveno 196krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články