Bob Dylan rozdával v Brně úsměvy a zářil

Rubrika:  Live, publikováno: 16.04.2018

Okouzlující, typický „rovný“ hlas minimálního rozsahu zněl velmi svěže. Úplně jiné podoby písní proti originálu, často starému desítky let, k nepoznání změněné melodie, zpěv i aranžmá rovněž. Pokud nejste zrovna „dylanolog“ a nemáte naposlouchané všechny pirátské záznamy z posledních let, chytáte se až podle textu. Samozřejmě takové Highway 61 Revisited si nesplete nikdo. Repertoár byl zastoupen poměrně rovnoměrně, 60. a 70. léta i poslední dekády. Aranžmá poloakustická i docela divoká (nejvíc Thunder On The Mountain), často zněly steel kytary.

Pětičlenný doprovod se dvěma kytaristy, bubeníkem, hráčem na steel, mandolu a housle, měl v čele služebně nejstaršího Bobova spoluhráče Tonyho Garniera, už třicet let střídá baskytaru a kontrabas, tentokrát třikrát „basoval“ na horní struny elektrické kytary. Dylan zpíval převážně od křídla, střídavě sedící i stojící. Čtyřikrát zašel do středu pódia, naklonil si stojan s mikrofonem k ústům, o druhý se ležérně opřel a zpíval. Nejlépe vyzněly „swingovky“ jako Melancholy Mood, klasika Simple Twist Of Fate, Desolation Row či Don’t Think Twice, It’s All Right plus dvojice Tryin’ To Get To Heaven a Love Sick z Time Out Of Mind (1997). Kdy jste naposledy viděli Dylana usmívat se během koncertu? V zaplněné hale to nebylo nic vzácného. Nejspíš byl dobře naladěn relativně komorním prostředím, hlavně však měl před vystoupením volný den. K přídavku přišel prostovlasý, za tři minuty v zákulisí mu stihli upravit kudrnaté bílé vlasy, schované celý večer pod světlým kloboukem. Ve změněné Blowin’ In The Wind měly výrazný podíl housle, Ballad Of A Thin Man nejvíc zaujalo frázování, zejména „Do you, Mister Jones?“, bylo kouzelné.

Na závěr skvělých sto minut přišel mistr i s kapelou do čela pódia, bezeslovně pozdravil a zmizel, nejspíš vyrážel do Vídně. Tam jsem zažil před devatenácti lety jeho nejlepší koncert, tehdy ještě střídal akustickou a elektrickou kytaru, zahrál i na foukací harmoniku. Ten brněnský se mu celkem přiblížil.

Petr Nožička      

(Navštíveno 252krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články