Freddy Cricien z Madball: Češi nám rozumějí a nikdy nás nezklamali

Rubrika:  Interview, publikováno: 03.05.2018

Někteří z vás se jistě koncem ledna účastnili akce Persistence Tour (report zde) v prostorách brněnského Sono Centra. Jednou z hlavních hvězd nabitého večera byla zasloužilá newyorská HC parta Madball, která se zanedlouho chystá vydat své již deváté album s názvem For The Cause (vyjde 15. června). Letos se k nám vrátí ještě minimálně dvakrát – 17. června ji očekává pražský Palác Akropolis a 11. srpna brněnský Urban Rock Festival. Nejen o plánované novince, kterou částečně produkoval Tim Armstrong z Rancid a hostuje na ní legendární Ice-T, se s námi bavil frontman Freddy „Madball“ Cricien.

Z koncertů Madball je cítit neuvěřitelná energie, koncerty musí být fyzicky náročné. Kde bereš síly?

Vždy jsem na tom byl slušně fyzicky, hlavně aktivním životním stylem a svojí náturou. Vychází to ale spíš ze srdce než z dodržování tréninkového režimu. A teď jsou pro mě největší sport děti. (smích)

Bude novinka For The Cause politická jako dřívější deska Infiltrate The System?

Nikdy jsme nebyli politickou kapelou, ale občas tím směrem zabrousíme. Cestujeme světem, vnímáme, co se kolem nás kde děje, máme vlastní názory a přístup k životu. Na jednu stranu stojíme mimo politiku, na stranu druhou se s ní potýkáme ať chceme nebo ne, neboť jsme součástí systému a tak jako tak v něm angažovaní. Dotýkáme se toho ale, řekl bych, z nasraného úhlu pohledu, tedy žádná velká filozofie. (smích) Dojde i na věci, které jsou momentálně se světem špatně.

Kytarista Mitts nedávno odešel z kapely. Podepsalo se to na novince?

Určitě ano. Zároveň se sami přirozeně vyvíjíme. Pevně věřím, že nás čeká další krok tím správným směrem. Tentokrát to bude dynamičtější a svým způsobem pestřejší. Chceme příjemně překvapit.

Potýkáte se i po tolika letech a vybudování globální značky se skeptiky, nebo jde v titulní skladbě spíše o náhled do časů minulých?

Skeptiků je pořád dost, ale paradoxně nás nakopávají. Tu písničku ovšem inspiroval spíš vnitřní hlas. Ten, co tě sabotuje a říká ti, co všechno nemůžeš a nezmákneš. Je to podle mě hlas plynoucí z dětství a lidí, kteří tě kdy nepodpořili a všelijak ti nepřáli, aniž by k tomu měli pádný důvod. Myslím jiný než závist. To byla ta původní myšlenka, načež se přetransformovala v obecnější sdělení směrem k těm, co se tě snaží zastavit a špinit. Můžeš si pak říct: „Počkej, já vám ukážu!“

Texty jsou čistě tvoje práce?

Ano. A doufám, že jsem se v tom během let zlepšil. (smích). Cílem je pojmout ducha muziky a na její základě napsat něco cool.

Madball

Madball

Randy Blythe z Lamb Of God o vás jednou napsal: „Mám z té muziky nutkání prokopnout díru skrz zeď.“ Máte v sobě tu jiskru pořád?

Už nejsme naštvaná pouliční děcka, ale nepřišli jsme o zápal. Co se asi změnilo, je primární inspirace. Tou je teď postarat se o rodinu, být chlap a brát svoji práci zodpovědně. Ale ani o ten hněv jsem ještě nepřišel, až to sem tam může být i problém. Kdysi jsem si myslel, že se toho v tomto věku zbavím, ale pořád ve mně je. Sice je to na škodu v osobním životě, ale snad alespoň ve prospěch Madball. Myslím, že Madball vždycky poslouží jako dobrý výstup pro negativní pocity. Samozřejmě k pozitivnímu účelu.

Souhlasíš s tím, že vaše muzika je ten nejlepší soundtrack k posilovně?

(smích) To nezní špatně. Znám spoustu lidí, co jsou ve formě, cvičí, boxujou, zápasí a podobně, a ti chválí naši muziku, takže na tom něco bude.

Předloni jste odjeli velké turné s Korn a Limp Bizkit, takový formát pro vás byl jedinečná záležitost. Jaká to byla zkušenost?

Skvělá! Bez ohledu na to, co si kdo myslí o těch dvou kapelách, to pro nás byla super příležitost. Fred Durst nám nabídl účast a šanci oslovit tak množství nových fanoušků. Tím, co už děláme dlouhá léta, ale tentokrát na větších pódiích. Přestože spousta těch lidí o nás nikdy neslyšela, dostalo se nám fajn přijetí. A jsem si jistý, že i řada těch, kteří nás za to rozhodnutí kritizovali, dotyčné kapely sama někdy poslouchala. Je to otázka respektu pro různé styly a otevřené mysli.

Máte nějaký dlouhodobý cíl a v plánu fungovat třeba ještě dalších pár dekád?

Cílem je dobýt svět. (smích) Po kreativní stránce nám přijde, že se teprve začínáme dotýkat věcí, které jsme třeba měli dělat už před pěti lety. Takže nám to připadá svěží, plné nových nápadů a dění. Lidé se o nás pořád ještě zajímají a dokonce jich přibývá.

Naši republiku máte očividně v oblibě, hrajete tu několikrát do roka. Máš k Česku nějaký speciální vztah?

Je mi jasné, že to slýcháš pořád, ale Praha je jedno z nejhezčích měst v Evropě. Pokaždé mám v Česku příjemný pocit z lidí, v klubech i na festivalech. Češi nám rozumějí, jsou na správné vlně a nikdy nás nezklamali.20180124-madball interview 3997

Text: Ondra Slasher Novotný
Foto: Milan Říský

(Navštíveno 1 505krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

TagySouvisející články