Rebel s příčinou...

Rubrika:  Country & Southern, publikováno: 16.04.2018

Dvacátého devátého dubna oslaví půlkulaté pětaosmdesáté narozeniny jeden z nashvillských „psanců“ a žijící klasik moderní populární hudby vůbec. Tahle zpráva potěší dvojnásob i proto, že legendárnímu countryovému písničkáři vychází dva dny předtím u Legacy Recordings nové, v pořadí už sedmdesáté třetí (!) studiové album Last Man Standing.

Willie Nelson se narodil 30. dubna 1933 v texaském městečku Abbott. Jeho rodiče se brzy rozvedli, a protože otec i matka chtěli budovat své nové rodiny bez závazku, vyrůstal u svých prarodičů, kteří ho naučili první akordy na kytaru. Dál se rychle učil sám a v patnácti letech už byl hotový muzikant. V roce 1950 nastoupil do armády k letectvu a po vyřazení v roce 1952 se poprvé oženil s mladou indiánkou Marthou Matthews z kmene Čerokézů. První manželství ještě nevyšlo, Willie neměl nikdy postavu atleta, a tak občas docházelo k domácímu násilí naruby. Na ženy neměl písničkář dlouho štěstí. Do roku 1991 se rozvedl třikrát, ale s Anií D’Angelo žije už přes čtvrt století a mají spolu syny Lukase Autryho a Jacoba Micaha, kteří se muzikansky potatili.

Nashvillské pozlátko

V 50. letech žil Nelson v texaském městě Waco, kde krátce studoval na místní univerzitě zemědělství, ale aby uživil rodinu, začal střídat různé dělnické profese, až se stal hlasatelem lokální rozhlasové stanice v blízkém Pleasantonu a do konce dekády prošel několik podobných štací. Když nevysílal, hrával po barech a psal písničky. Z téhle doby pocházejí Family Bible a Night Life, jež patří mezi trvalky. Do Mekky country music v Nashvillu ve státě Tennessee se přistěhoval v roce 1960. Tady začal hrát na basu ve skupině Raye Pricea a uplatňoval skladby z vlastního zpěvníku. Díky jeho baladě Crazy chytla druhý dech zpěvačka Patsy Cline. Později se prosadil sám se starší skladbou The Party’s Over, která měla blízko k blues. Během 60. let však začal převládat uhlazený „nashvillský zvuk“, u jehož zrodu stál kytarista a producent Chet Atkins. Flexibilní studioví muzikanti dokázali se swingující lehkostí cokoli, ale časem se nahrávky podobaly navzájem a produkce se stala uniformní. Willie Nelson přesídlil do texaského Austinu a postupně v něm zrála countryová revolta.

Psanec, který měl úspěch

V první polovině 70. let si Nelson začal dělat hudbu po svém. Muzikantské kroky, které podnikl s dalšími nespokojenci, vyústily v kompilační album Wanted! The Outlaws (1976), na němž se dále objevili Waylon Jennings, Tompall Glaser a jeho žena Jessi Colter. Vybočení z mainstreamu zafungovalo a když došlo na výroční ceny Asociace pro country music, nahrávka se stala nejlepší LP deskou roku a obsahovala i nejlepší singl Good Hearted Woman, který nazpívali Nelson a Jennings. Kromě toho se Nelson stal nejúspěšnějším interpretem na LP deskách a nejprodávanějším albem bylo jeho vlastní The Sound In Your Mind (1976). 

Začala éra countryových „psanců“, Willie se nadále odmítal podřídit marketingovým plánům hudebních vydavatelství a natáčel stylově různorodá alba, jakými byli třeba gospelová deska The Troublemaker (1976), kolekce evergreenů z „amerického zpěvníku“ Stardust (1978) nebo album Angel Eyes (1984), na němž participoval jazzový kytarista Jackie King. Později zašel ještě mnohem dál, což potvrzuje třeba countryrockové album Across The Borderline (1993), na němž s Nelsonem zpívali či hráli třeba Bonnie Raitt, Sinead O’Connor, Bob Dylan, Kris Kristofferson nebo Paul Simon. Živák VH1 Storytellers: Johnny Cash & Willie Nelson (1998), který produkoval legendární Rick Rubin, si už zhusta kupovali i rockeři.

Stavitel mostu

Za poslední dekádu má Willie Nelson impozantní bilanci více než jednoho alba do roka. Dubnová novinka Last Man Standing vznikala opět s dlouholetým spolupracovníkem Buddym Cannonem, který Nelsonovi produkoval poprvé album Gravedigger (2007). Oba se tentokrát podepsali pod všech jedenáct skladeb, když na předchozí desce God’s Problem Child (2017) to byla jen těsná nadpoloviční většina. S přibývajícími roky klade Nelson ještě větší důraz na texty, které píše zdánlivě „obyčejné“, ale nikdo jiný to neumí tak jako on. Tentokrát jsou navíc hodně osobní, introspektivní. Stará láska k jazzu nadále nerezaví, doprovodná skupina výborně swinguje. Výrazově staví Willie Nelson most mezi blues a šansonem, aniž by se snad posluchači museli obávat jakýchkoli klišé. S životem omlácenou akustickou kytarou mu každý uvěří už po několika taktech. 

Písničkář se ale neuzavírá jenom do světa hudby. S Neilem Youngem i svými syny Lukasem Autrym a Jacobem Micahem si nedávno společně zahráli před kamerou ve westernu Paradox (2018) režisérky i scénáristky Daryl Hannah. Ve Spojených státech se nepřestává angažovat v otázce legalizace marihuany, ostatně za její držení byl v minulosti policií několikrát zadržen, zatím naposledy ke konci roku 2010.

Text: Pavel Víšek

 

(Navštíveno 73krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Tagy



Související články