Dá se stvořit hit na kalkulačce? Dá dá dá!

Rubrika:  Audio & Video, publikováno: 28.02.2017

Letos je tomu právě 35 let, co světovými žebříčky proletěl hit Da Da Da německého novovlnného tria s příznačným názvem TRIO. A právě tahle nahrávka zpopularizovala jeden hudební nástroj, o kterém někteří s despektem tvrdí, že vlastně ani nástrojem není. A mají částečně pravdu. Je to totiž kalkulačka, která obsahuje jako přidanou hodnotu syntezátor! Nicméně pro muzikanty, kteří mají Casio VL-1 rádi, je tomu přesně naopak. Jedním z nich je jistě i zpěvák Tria Stephan Remmler (jediný přeživší z kapely), což ostatně můžete sami z následujícího klipu vypozorovat:

Co tedy nástroj, vyráběný v letech 1979 – 1984, nabízel? Navzdory vzhledu plastové hračky toho bylo na svou dobu poměrně dost – syntezátor (6 zvuků) s rytmickou jednotkou (10 rytmů) a sekvencerem s kapacitou 100 not, díky kterému bylo možné si produkci nahrát a zpětně přehrávat, efekty vibráto a tremolo, možnost napájení adaptérem nebo tužkovými bateriemi, vestavěný reproduktor… VL-1 je pouze jednohlasá a 29 tlačítek není při nejlepší vůli možno nazvat klávesami, ale je třeba brát v úvahu, že nástroj byl extrémně levný. Dnes ho koupíte (při troše štěstí) z druhé ruky za cenu od cca 1.000 Kč výše, záleží na tom, jak moc ho předchozí majitel(é) drtil(i). Pokud by vám vadila absence polyfonie, pak se mrkněte, jak na ni vyzrát:

Z VL-1 se časem stal kultovní nástroj, který, jak už to bývá, jedni milují a druzí nenávidí. Ve svých sbírkách ho má například Technické muzeum ve Vídni. Kromě nahrávek Tria ho můžete slyšet i u mnoha jiných umělců, např. ve skladbě Who Was That od Deee-Lite nebo v Clumsy od Fergie.

V tuzemsku, když pomineme cover Tří Sester Dá Dá Dá, si VL-1 oblíbil třeba Karel Babuljak, zakladatel, zpěvák a klávesák Mámy Bubo. Pokud se i vám zvuk tohoto nástroje líbí, ale nevyžadujete nutně originál, můžete si z netu stáhnout některou z jeho virtuálních reinkarnací do počítače, tabletu nebo do mobilu. Jsou free, ale zdaleka ne tak cool jako ten plastový prcek.

I na současném trhu se v segmentu klávesových nástrojů najdou vzhledově podobné „hračky“. Jednou z nich je OP-1 od firmy Teenage Engineering. Ta ovšem klame tělem ještě mnohem více než VL-1. Je to velmi sofistikovaný syntezátor, groovebox, sampler, sekvencer (a bůhvíco ještě) s neskutečnými možnostmi. Oblíbili si jej mj. Trent Reznor nebo Jean-Michel Jarre. Evidentně nedali na první dojem. OP-1 má ale i jednu menší nevýhodu – vysolíte za ni kolem 25.000 Kč…

Tomáš Novák

(Navštíveno 333krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

TagySouvisející články