Maryleen Schiltkamp + Tomáš Jamník + Jan Bartoš = MusicPainting

Rubrika:  CZ, publikováno: 28.04.2017

Mezinárodní festival Prague Music Performance uvádí sérii koncertů nazvaných LiveART.

První večer proběhne 2. května od 19.00 na Novoměstské radnici. Pozvání k němu přijala holandská malířka Maryleen Schiltkamp, violoncellista Tomáš Jamník a klavírista Jan Bartoš. V dílech J. S. Bacha, Arvo Parta a Miloslava Kabeláče společně představí nový koncept nazvaný MusicPainting. Hudební malba je nový druh performativního umění spojující živou hudbu s jejím uměleckým ztvárněním zachyceným na plátně přímo během koncertu či recitálu. Toto vizuální ztvárnění se řídí hybností hudby a barvou zvuku zároveň a stává se tak záznamem jedinečné zkušenosti.

„V rámci své přípravy vytvářím plán, co, kdy a jak budu provádět na plátně, tedy plánuji choreografii pro tanec štětce. Pracuji s nejvýznamnějšími okamžiky v hudební skladbě, s její dynamikou, kontrasty, rytmem, hlavním motivem, atmosférou a charakterem. Během živého představení se vše odehrává přímo na očích. I když připravuji nějaký plán a své pohyby, vždy jsem ovlivněna hudbou, proto moje představení je vždy interaktivní, otevřenou formou se silnými prvky improvizace” dodává Maryleen Schiltkamp.

LiveArt

Maryleen Schiltkamp je hudební umělkyní, jejíž práce jsou vystavené v galeriích a muzeích, a která vystupovala na festivalech v Londýně, New Yorku, Los Angeles, Tokyu, Curaçau, Petrohradu a Praze. Její olejomalby spojují klasický řád s barevným temperamentem, a silně odkazuji na kontinuitu tradice v umění. V posledních letech byla Maryleen Schiltkamp zaujata tím, jak hudební věty a barva spolu souvisí, a její spolupráce s hudebníky spojila výstavy a recitály (Hudební obrazy), smíšené mediální projekty pro videofilmy (Hudební obrazy v procesu), a před nedávnem i malování během recitálu (MusicPainting). V současné době žije a provozuje svá studia v Praze a Amsterdamu.

Tomáš Jamník patří k nejvýraznějším českým violoncellistům, v současnosti žije v Berlíně. V roce 2006 se stal vítězem 58. mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. V roce 2011 se stal finalistou a držitelem zvláštní ceny na soutěži Pierre Fournier Award v Londýně. Společně s Janem Fišerem a Ivo Kahánkem je členem Dvořákova tria. Vystoupil sólově s orchestry v České republice, Izraeli, Německu, Španělsku, Japonsku, Korei či ve Spojených státech . V březnu letošního roku provedl ve Velké Británii Schumannův violoncellový koncert s Philharmonia Orchestra pod vedením Jakuba Hrůši. Jeho první CD pro Supraphon bylo v časopisu Harmonie označeno jako „debut desetiletí“.

Jan Bartoš za své koncerty získává uznání domácí i zahraniční kritiky, italský deník Il Roma jej zařadil k „nejlepším evropským klavíristům“. Je vítězem mnoha zahraničních soutěží, mj. tří soutěží v New Yorku. Koncertoval v mnoha evropských zemích (Německo, Rakousko, Francie, Itálie, Španělsko, Polsko, Holandsko) a v USA. V roce 2009 debutoval v New Yorku v Beethovenově Koncertu pro klavír a orchestr Es dur s Manhattan Philharmonia. Ve stejném roce absolvoval sólová vystoupení v Carnegie Hall, Merkin Concert Hall, Juilliard School a Rockefeller University v New Yorku. Jako sólista vystupuje s Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií ad. V roce 2016 mu u vydavatelství New Port Line vyšlo debutové album s díly Bedřicha Smetany, Václava Talicha a Roberta Schumanna.

Koncert je pořádán za podpory Magistrátu hl.m. Prahy, Ministerstva kultury ČR a Nadace Život umělce.

Vstupenky na koncert jsou k dostání v síti GoOut. Rezervace vstupenek: info@pmpif.org

Kontakt:

Prague Music Performance

e-mail: info@pmpif.org

www.pmpif.org

(Navštíveno 105krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články